Turistické zaujímavosti v mestskej časti Bratislava - Devínska Nová Ves

 
Kategórie
Sociálno-právne poradenstvo Prednášky Jozef Klačka IstraCentrum Turistická informačná kancelária DVT Mestská polícia Dobrovoľný hasičský zbor DNV Denova

Turistické zaujímavosti v mestskej časti Bratislava - Devínska Nová Ves

28.07.2005 - O Devínskej Novej Vsi

1.      Typ na pešiu turistiku, spojenú s poznávaním prírody

 

-         Národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla a chránená krajinná oblasť Malé Karpaty - vedie nimi niekoľko značkovaných chodníkov a náučný chodník Devínskou Kobylou s tabuľami v slovenskom a anglickom jazyku

-         Dendropark pod Devínskou Kobylou, v ktorom návštevníci môžu spoznávať stromy a kry, typické pre Devínsku Kobylu. Tabule sú v slovenčine a nemčine. Z Dendroparku sa cez les za cca 10 minút dostanete na Sandberg. V prípade záujmu sprevádzanie Dendroparkom pre skupiny zdarma si možno objednať na miestnom úrade Devínska Nová Ves u RNDr. Šimonovej, e-mail: mudnv@posta.sk

-         Svetoznáme nálezisko skamenelín Sandberg, pri ktorom sa nachádza  prvá tabuľa náučného chodníka Devínskou Kobylou. Od Sandbergu je nádherný výhľad na nivu rieky Moravy, hrad Devín a na Rakúsko. Za pekného počasie je vidieť aj Alpy.

2.      Typ na korčuľovanie a cyklistiku

-         Náučný chodník Nivou Moravy, ktorý začína v Devíne a končí v Moravskom Svätom Jáne. V katastri Devínskej Novej Vsi sa nachádza 7 náučných tabúľ. Text je v slovenskom, nemeckom a anglickom jazyku. Chodník využívajú na prechádzky peší turisti, cyklisti a korčuliari. Rieka Morava je rajom pre rybárom.

-         Pri náučnom chodníku sa nachádza Múzeum železnej opony.

-         Rybník v intraviláne DNV. Každú sobotu počas sezóny je možné na rybníku v peknom prostredí chytať ryby. Povolenku na jednorazový lov rýb je možné zakúpiť rovno pri rybníku, podmienkou je rybársky lístok. 

3.      Poznávanie kultúry (samostatne neodporúčame, skôr spojiť s pešou turistikou)

Pozoruhodné budovy a objekty:

-         Istrijská ulica je pamiatkovou zónou. Č. 49 je bývalá tridsiatková stanica (mýtnica). Je to klasicistická budova dnes už s troma nadzemnými podlažiami a pivničnými priestormi.

-         Kultúrna pamiatka renesančný Kostol Ducha Svätého, postavený v 16. storočí. Kultúrnou pamiatkou je aj renesančná kamenná krstelnica zo 16. storočia.

-         Socha Sv. Jána Nepomuckého na kostolnom vŕšku

-         Trojičný stĺp na križovatke ulíc Istrijskej – Na vyhliadke – Na kaštieli

-         Mariánksy stĺp – Cholerská Panna Mária na Námestí 6. apríla.

-         Na Novoveskej ulici č. 17 sa nachádza zrekonštruovaná Vila Košťálová, v ktorej sídli starosta mestskej časti Bratislava – Devínska Nová Ves.


 

Vytlačiť Poslať známenu