Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

COVID-19: UVZ SR rozšírili laboratórnu diagnostiku koronavírusu

Dátum: 16.03.2020
Autor: Admin
Počet videní: 692
COVID-19: UVZ SR rozšírili laboratórnu diagnostiku koronavírusu

Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR rozšírili laboratórnu diagnostiku nového koronavírusu. Vzorky od pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19 vyšetruje okrem Národného referenčného centra pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva SR aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici a Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach. Do konca týždňa by mala laboratórna diagnostika odštartovať aj na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne.

16.3.2020 Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR rozšírili laboratórnu diagnostiku nového koronavírusu. Vzorky od pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19 vyšetruje okrem Národného referenčného centra pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva SR aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici a Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach. Do konca týždňa by mala laboratórna diagnostika odštartovať aj na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne.

„Testovacie kapacity  posilňujeme z dôvodu pribúdajúceho počtu vzoriek a z dôvodu zabezpečenia lepšej dostupnosti laboratórnej diagnostiky nového koronavírusu. Laboratóriá  úradov verejného zdravotníctva v Bratislave, v Košiciach a v Banskej Bystrici sú schopné spolu denne vyšetriť približne 400 vzoriek,“ povedal predseda vlády SR Peter Pellegrini poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR.

„Rozšírením laboratórnej diagnostiky nového koronavírusu na ďalšie pracoviská úradov verejného zdravotníctva sa zvýši šanca väčšieho záchytu ochorenia COVID-19, čo našim epidemiológom v teréne zabezpečí podchytenie väčšieho množstva ohnísk s následkom úspešnej eliminácie rizika šírenia ochorenia,“  doplnil hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas s tým, že po zapojení Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne bude počet vyšetrených vzoriek za deň ešte vyšší.

Rozšírením testovacích kapacít sa zároveň skráti doba čakania na výsledky, keďže sa tak, ako doteraz, nebudú všetky vzorky posielať do bratislavského Národného referenčného centra pre chrípku na ÚVZ SR.

K posilneniu testovacích kapacít na úradoch verejného zdravotníctva SR sa ponúkol Virologický ústav Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV). Rezort komunikuje vo veci zapojenia sa do koordinovanej štátom riadenej laboratórnej diagnostiky nového koronavírusu aj s komerčnými laboratóriami.

Zdroj: UVZSR