Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Víkend zatvorených hraníc po prvýkrát online

Dátum: 13.11.2020
Autor: Jana Vedejová
Počet videní: 1473
Víkend zatvorených hraníc po prvýkrát online

14. Novembra po prvýkrát online

Bratislavský samosprávny kraj si počas nasledujúceho víkendu pripomenie hodnotu slobody podujatím Víkend zatvorených hraníc. Podujatie sa každoročne odohrávalo na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi, kde pred rokom 1989 zomierali nevinní ľudia pri úteku za slobodou.

Keďže do príprav programu zasiahla pandémia koronavírusu, rozhodli sme sa ho presunúť do online priestoru. Veríme, že aj týmto spôsobom prinesieme širokej verejnosti hodnotné informácie o Železnej opone ako aj o mieste, ktoré je spojené so zločinmi proti ľudskosti zo strany bývalého komunistického režimu. Víkend zatvorených hraníc je súčasťou Festivalu slobody, ktorý organizuje Ústav pamäti národa.

https://youtu.be/yzE5Srp6bL4

14. NOVEMBER/sobota
Diskusia: Úteky za slobodou 

Online diskusia s hosťami nielen o železnej opone a jej dopadoch na každodenný život občanov Československa a celého východného bloku pre rokom 1989. O železnej opone, ktorá nebola len deliacou čiarou dvoch kultúr východu a západu, ale aj fyzickou prekážkou slobody.

Diskusiu moderuje Zuzana Kovačič Hanzelová.

Hostia:

Peter Mikle (Slovensko) – archivár/odborník na Železnú oponu. Od roku 2012 pôsobí v Archíve ÚPN, kde sa venuje činnosti Pohraničnej stráže na území Slovenska v rokoch 1948 – 1989. Je autorom viacerých  vedeckých štúdií a odborných článkov.  

Luděk Navara (Česko) – spisovateľ, publicista, scenárista a historik. Autor viacerých kníh a desiatky dokumentárnych filmov o komunistickej totalite. Okrem iných tém sa venuje aj príbehom Železnej opony.  

Marcin Bieniada (Poľsko) – občan Poľskej ľudovej republiky, ktorému sa v roku 1982 podarilo utiecť v priestore Devína do Rakúska deliacou čiarou dvoch kultúr východu a západu, ale aj fyzickou prekážkou slobody.

 

Zdroj: https://bratislavskykraj.sk/vikend-zatvorenych-hranic-po-prvykrat-online/

 

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.