Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Devínske jazero sa stane chráneným územím

Dátum: 27.01.2021
Autor: Jana Vedejová
Počet videní: 6302
Devínske jazero sa stane chráneným územím

Bratislava 27. januára (TASR) 

Status chráneneného územia nadobudne 1. marca.

 
Na Slovensku vzniknú štyri nové chránené areály - Devínske jazero, Čachtické Karpaty, Ostrovné lúčky a Široká, a prírodná rezervácia Oborínsky luh. Vyhlásila ich vláda na svojom stredajšom rokovaní. Status chránených území nadobudnú štyri chránené areály 1. marca, Oborínsky luh bude chránenou lokalitou od 1. februára.

Chránený areál Devínske jazero v okrese Malacky bude mať podľa ministerstva životného prostredia rozlohu 1268,89 hektára. Zóna C bude mat tretí stupeň ochrany a zóna A piaty. Vyhlásením Devínskeho jazera zanikne národná prírodná rezervácia Dolný les.

Vyhlásením chráneného areálu Čachtické Karpaty v okrese Nové Mesto nad Váhom nadobudne územie jednotnú právnu ochranu. Zanikne tak národná prírodná rezervácia Čachtický hradný vrch a prírodná rezervácia Plešivec. Výmera by mala byť 703,50 hektára. Na území bude podľa ministerstva vyčlenená zóna D s druhým stupňom ochrany a zóna B so štvrtým.

Súčasťou chráneného areálu Ostrovné lúčky v okrese Bratislava s rozlohou 674,39 hektára budú tri územia európskeho významu. Ak sa Ostrovné lúčky vyhlásia, zaniknú tak prírodné rezervácie Ostrovné lúčky a Dunajské ostrovy. "Predmetom ochrany je aj zachovanie typického rázu lužnej krajiny, ktorá vznikla činnosťou rieky nížinného typu," uvádza envirorezort v materiáli.

Pre chránený areál Široká v okrese Malacky bude platiť druhý stupeň ochrany. Jeho výmera by mala byť 203,57 hektára. Chrániť bude jeden biotop národného a jeden biotop európskeho významu.

Na východe Slovenska vznikne prírodná rezervácia Oborínsky luh v okrese Michalovce a Trebišov. Pre celé územie bude platiť piaty stupeň ochrany. Celková výmera rezervácie je 154,85 hektára. Ochránia sa vŕbovo-topoľové nížinné lužné lesy a dubovo-brestovo-jaseňové nížinné lužné lesy. Vládny kabinet rozhodol, že Oborínsky luh bude chráneným územím od 1. februára.
 
Zdroj: TASR, teraz.sk 
 
 
Dárius Krajčír, starosta mestskej časti Bratislava-Devínska Nová Ves
 
"Som veľmi rád, že sa Devínske jazero stane chráneným územím. Je to oblasť európskeho významu, dôležitá aj pre Devínsku Novú Ves. Patrí k najlepšie zachovaným prírodným územiam v nive rieky Moravy. Práve niva Moravy je významným hniezdiskom, zimoviskom aj miestom odpočinku počas sťahovania pre desaťtisíce vtákov, preto je ochrana prírody, ktorú máme takto na dosah, prioritou i pre miestnu samosprávu. Návštevníkom územia slúži náučný chodník nivou Moravy, ktorý je s dĺžkou takmer 80 km najdlhším na Slovensku. Tiahne sa od mestskej časti Bratislava-Devín po Moravský sv. Ján a pozostáva z 39 trojjazyčných informačných tabúľ."
 
 
DOPLNENIE informácie

Novovyhlásené chránené územie „Devínske jazero“ je pôvodne chráneným územím evidovaným pod názvom „Dolný les“  a nachádza sa v katastri obce Vysoká pri Morave.

Na základe uvedeného sa preto nedotýka pozemkov v chatovej osade „Devínske jazero“, ktoré sa nachádza v katastrálnom území Devínska Nová Ves a Záhorská Bystrica.  

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.