Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Účinný, ekologický, lacný a neškodný spôsob ničenia komárov

Dátum: 21.04.2021
Autor: Jana Vedejová
Počet videní: 2082
Účinný, ekologický, lacný a neškodný spôsob ničenia komárov

Vedeli ste kto nám pomáha v boji proti komárom?

 

Lastovička - dažďovník tmavý (Apus apus), belorítka obyčajná (Delichon urbicum), netopier (Chiroptera), sokol (Felconidae) sú chráneným druhom živočícha podľa § 33 ods. 3 zákona č. 543/2002 Z.z. a vyhlášky  Ministerstva životného prostredia SR č. 24/2003 Z.z.,  ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny, v znení neskorších predpisov. Jeden exemplár vrátane vývinových štádií uvedeného druhu voľne žijúcich vtákov, prirodzene sa vyskytujúcich na území Slovenskej republiky, má spoločenskú hodnotu stanovenú podľa vyhlášky č. 24/2003 Z.z. ktorou sa vykonáva zákon o ochrane prírody a krajiny. Ide o druhy bežne žijúce v blízkosti ľudských sídlisk a aj bytové budovy sú ich prirodzeným areálom.

Akékoľvek úmyselné rušivé činnosti v blízkosti hniezd, obmedzenie príletu ku hniezdam alebo priame zásahy do hniezd vtákov na budovách bytových domov, najmä v období hniezdenia od začiatku marca do konca septembra (platí pre Bratislavu), sú činnosťou zakázanou.     

      S ohľadom na platné zákazy ustanovené zákonom  je nevyhnutné rešpektovať existujúce hniezda na fasádach budov, vo vetracích otvoroch atiky budov ako aj iných otvoroch na budovách, balkónoch, logiách, okenných parapetách a pod.

V lokalite Mestskej časti Bratislava-Devínska Nová Ves je značný záujem hniezdenia dážďovníka (lastovičky). Význam tohto chráneného živočícha spočíva v tom, že kŕmiaci rodič dokáže naloviť cca. 50 g, alebo 20.000 kusov hmyzu za 1 deň. Dažďovník (lastovička) je biologicky prirodzený nepriateľ komárov a iného nepríjemného hmyzu. Vzhľadom na to, že MČ BA-DNV každoročné trpí premnožením komárov, bolo by dobré, aby obyvatelia bytov a domov uvedené skutočnosti zobrali do úvahy.

Každé vtačie hniezdo sa navyše považuje za chránený biotop.

Spracované za účelom informovania obyvateľov Mestskej časti Bratislava - Devínska Nová Ves.

 

Ing. Martin Langer

 

Lastovička - dažďovník tmavý (Apus apus)

Apus_Apus

 

Netopier (Chiroptera)

netopier

 

Sokol (Felconidae)

sokol

Foto: fotobanka

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.