Bojová porada lovcov v teréne
Experiment - na jednom liahnisku sme zasiahli, na druhom nie. Výsledok!
Centrála Protikomárích Síl: Bojová porada v teréne mala všetko - dážď, larvičky s krížikmi v očiach, miestami ľstivé preživšie larvičky bez týchto krížikov, bažiny, brodenie, buriny, sírovce, lány pŕhľavy a napokon aj západ slnka.
Malé zhrnutie. Školenie prebiehalo v rôznych častiach mesta v skupinách po 10 – 25 dobrovoľníkov. Školitelia ukázali dobrovoľníkom larvy komárov v rôznych vývinových štádiách ako aj určité typy liahnísk.
Samotných školiteľov školil dlhoročný, obetavý lovec komárov, doc. RNDr. Nasir Ahmad Jalili, CSc., MPH, parazitológ z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Nasir Jalili: Dobrovoľníci sa sami rozhodujú, kedy a kam pôjdu, keďže nemajú povinnosť byť stále v teréne. Mojou povinnosťou je pravidelné monitorovanie a hlásenie kalamitného stavu plus poradenstvo. Rozumiem patogénom, ktoré prenášajú choroby a pod.
Bratislava je podľa výskytu komárov rozdelená do 17 častí, ale z hľadiska výskytu kalamitných komárov môžeme povedať, že len niektoré z nich patria medzi najzraniteľnejšie. Do tejto skupiny patrí aj Devínska Nová Ves a Devín a niekedy aj Karolová Ves. Ďalej môžem spomenúť Petržalku, Rusovce, či Raču pre mnohé liahniská v močiaroch, napríklad na Žabom Majeri.
Centrála Protikomárích Síl: Čo sa nám napríklad podarilo?
Jeden obrázok za 1000 slov, ale pre istotu obrázok pretlmočíme aj do slov. Na obrázku vidíte vzorky z dvoch menších liahnísk, ktoré sú hneď vedľa seba. Využili sme ich na experiment - na jednom liahnisku sme zasiahli, na druhom nie a porovnali sme ich stav.
Výborný výsledok!
Pozásahovú kontrolu sme počas porady vykonali na viacerých liahniskách. Na mnohých bol výsledok presne podľa našich prianí a tam, kde naše priania neboli splnené, zasiahneme opakovane. Spolu s dodávateľom, ejkejej pechotou, preveríme, čo zapríčinilo to, že na niektorých liahniskách je potrebné zásah zopakovať. Pretože priania si treba plniť!
Nasir Jalili: Na vašu otázku, či bude projekt úspešný alebo nie je priskoro odpovedať. Veľa závisí od aplikácie BTI a od dodržania odporúčaní.
Podľa mojich zistení, v rámci DNV, v závislosti od typu liahnísk, bola účinnosť látky dobrá a niekde výborná.
Každopádne, dobrovoľníci, teda tí, ktorí sa problematike budú venovať s plným nasadením, budú veľmi nápomocní, keďže v rovnakom čase môžu nahlásiť výskyt lariev z rôznych typov biotopov.
Problém môže nastať v teplých mesiacoch, po výdatných a neutíchajúcich dažďoch a následného oteplenia. Vtedy sa komáre môžu liahnuť aj v lesoch a naraz vo všetkých častiach DNV, čiže okrem inundovaného územia Moravy aj na Devínskej Kobyle. Firma, ktorá aplikuje BTI, musí v takomto čase zabezpečiť dostatok kvalifikovaných zamestnancov, oprávnených na aplikáciu larvicídu.
Keďže v DNV sa nachádzajú aj chránené územia a v niektorých sa nesmie aplikovať BTI, všetky komáre sa zničiť nikomu nepodarí.
Cieľom aplikácie BTI je znížiť výskyt komárov na znesiteľnú úroveň, nie ich úplne vyhubiť.
Látku BTI larvy komárov príjmu ako potravu a tá im spôsobí prasknutie čriev. BTI neúčinkuje na kukly komárov, pretože tie už neprijímajú potravu. Počet generácií kalamitných druhov komárov sú 3 - 4 generácie za jeden rok! To znamená, že keď teraz zničíme dve larvy, za predpokladu, že jedna z nich je samička, tak hypoteticky zničíme 50 komárov a v ďalšej vlne 2500 samičiek komárov. Počet kladenia vajíčok závisí od druhov komárov. Vajíčka sú schopné v zemi prežiť 7 rokov pokiaľ nepríde tá ich záplavová voda.
Aplikácia BTI si vyžaduje určitú skúsenosť a v prípade záplav veľkého územia dostatok ľudí, potrebnú starostlivosť a dodržanie určenej koncentrácie latky. Uvediem príklad: v plytkej vode bez porastov larvy ľahšie zničíme ako vo veľkom, niekoľko hektárovom liahnisku s porastom a špinavou vodou, kde je treba aplikovať oveľa väčšie množstvo BTI
Musíme monitorovať výskyt všetkých typov liahnísk komárov (periodických a stálych) nielen v katastri niektorých obcí okresu, ale v celom okrese (aj v susedných okresoch) minimálne raz za 10 dní a v prípade záplav častejšie.
Komentáre
Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.