Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Začala sa písať história nového šachového turnaja

VIDEO Facebook
Dátum: 24.06.2021
Autor: Jana Vedejová
Počet videní: 1856
Začala sa písať história nového šachového turnaja

“Šach je duševný šport, ktorý rozvíja myslenie, pamäť, fantáziu, presnosť a vôlu” (neznámy autor).

Šachový turnaj sa konal 19. a 20. júna v Devínskej Novej Vsi.

Podujatie, do ktorého boli zapojení hráči všetkých vekových kategórií malo svoj prvý ročník v DNV pod záštitou starostu Dáriusa Krajčíra. Bol určený pre registrovaných a neregistrovaných hráčov, ktorí si za šachovnicou preverili svoje šachové vedomosti a zručnosti. Rudo Benci, šachista a organizátor, ktorý stojí za novým projektom, ocenil vysokú účasť detí: „Všetky deti si svoje zápasy za šachovnicou užili a tešili sa z víťazstva, objavili sa aj slzičky, hlavne po prehratých zápasoch, ale to k šachu patrí. Najdôležitejšia však bola u všetkých radosť z hry a chuť bojovať za šachovnicou.“

Detailné výsledky šachového turnaja v jednotlivých kategóriách sme zverejňujeme nižšie. Hlavným rozhodcom všetkých turnajov bol Ladislav Šipeky. „Smelo môžeme povedať, že je to najlepší rozhodca štvrtého bratislavského okresu a jeden z najlepších rozhodcov na Slovensku. Myslím si, že svojou profesionalitou a skúsenosťami pomohol bezproblémovému priebehu celého turnaja, za čo mu chcem ešte raz veľmi pekne poďakovať,“ hodnotí Rudo Benci, riaditeľ turnaja.

Organizátori vyjadrili poďakovanie starostovi mestskej časti Dáriusovi Krajčírovi, riaditeľke ZŠ Mgr. Renáte Baloghovej za poskytnutie telocvične, Richardovi Danisovi za technické zabezpečenie turnaja, a konateľovi DNV Sport Andreiovi Kiszelovi, ktorý venoval poháre a medaily pre víťazov. Ceny do turnaja a maškrty pre deti aj dospelých venoval Volkswagen Slovakia a Bratislavská šachová akadémia. Opäť sme sa v Devínskej Novej Vsi spojili pre peknú myšlienku, pre šport a pre mladé talenty.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Turnaj A bol dvojdňový a hral sa tempom 60 min. + 30 sek. na ťah pre každého hráča, zúčastniť sa ho mohli  hráči s prideleným FIDE ID a ratingom k 1.6.2021 max. 1899 bodov FIDE ELO v štandardnom šachu. Turnaj sa zúčastnilo deväť hráčov, kde o víťazovi rozhodovalo pomocné hodnotenie. Prvý traja medailisti získali zhodne 3,5 bodu. Víťazkou sa stala Nina Kubíková z KŠN Bratislava, pred Michalom Halászom z ŠK Doprastav Bratislava a Jozefom Bencim z ŠK Doprastav Bratislava. Najlepším seniorom sa stal Michal Halász, najmladším hráčom Dávid Boroš z MŠK Corvin Veľký Meder, najlepším juniorom do 15 rokov Jozef Benci, ktorý sa stal aj najlepším hráčom žijúcim v Devínskej Novej Vsi.

 

Turnaj B sa hral tempom 10 min. + 5 sek. na ťah pre každého hráča a bol určený pre hráčov s prideleným FIDE ID. Hralo sa na 9. kôl, turnaja sa zúčastnilo 24 hráčov. Zúčastnil sa jeden zástupca z Českej republiky. Víťazom turnaja z počtom 8 bodov  sa stal Ladislav Ochrana z domáceho ŠK Strelec Devínska Nová Ves, ktorý sa zároveň stal aj najlepším seniorom turnaja. Na druhom mieste skončil s počtom 7,5 bodu Maroš Kotlár z ŠK Bijacovce, na 3. mieste sa umiestil domáci hráč Jakub Blaho z ŠK Strelec Devínska Nová Ves, ktorý získal 5,5 bodu a mal najlepšie pomocné hodnotenie. Najlepším hráčom do 15. rokov sa stal Áron Pongó z ŠK Doprastav Bratislava a najmladším hráčom turnaja bol šesťročný Martin Srnák z ŠK Doprastav Bratislava.

 

Turnaj C sa hral tempom 10 min. + 5 sek. na ťah pre každého hráča a bol určený pre hráčov bez prideleného FIDE ID, deti od 10 rokov, rodičov a seniorov, hralo sa na 7. kôl. Víťazom sa stal Ján Tomčáni, na druhom mieste skončil Miloš Pisarčík, na treťom skončil domáci hráč Jonáš Pavelka, najlepší hráč do 12. rokov. Najlepším hráčom do 14. rokov sa sta Gregor Tichý a najmladším hráčom bol Lukáš Marko. Turnaja sa zúčastnilo 12 hráčov.

 

Turnaj D sa hral tempom 10 min, + 5 sek na ťah pre každého hráča a bol určený pre hráčov bez prideleného FIDE ID, deti do 10 rokov, hralo sa  7. kôl. Turnaja sa zúčastnilo 12 hráčov. Víťazkou sa stala Soňa Široká, zo šachového krúžku DNV, pred Rudkom Tichým z Cenady a Šimonom Matejkom z Bratislavskej šachovej akadémie, ktorý mal lepšie pomocné hodnotenie pred Terezkou Ambrósovou zo ZŠ I. Bukovčana, ktorá skončila štvrtá.

Rudo Benci

 

šach

sach_2

sach_4

c9d2143c-eeca-4d9f-96d0-9d706bfe939d

IMG_4005

IMG_4007

IMG_4002

 

Video

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.