Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Podvody na inzertných portáloch

Dátum: 03.08.2021
Autor: Admin
Počet videní: 774
Podvody na inzertných portáloch

Nenechajte sa nachytať

Už dávno neplatí, že jediným spôsobom, akým vás vedia zlodeji obrať o peniaze, je ukradnutá peňaženka. Technológie a technika sú predmetom i prostriedkom záujmov, ktoré prekračujú hranice dovoleného a patria do oblasti ich zneužívania. Dnes podvodníci používajú prepracovanejšie techniky – napríklad predávajú neexistujúci tovar na falošných e-shopoch, posielajú podvodné e-maily či vytvárajú podvodné stránky známych spoločností s cieľom získať prístup k vašim citlivým údajom a peniazom.

Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave eviduje za krátke časové obdobie viacero prípadov podvodného konania na inzertných portáloch, o ktorých Vás chceme informovať.

PODVODY NA INZERTNÝCH PORTÁLOCH  

Neznámi páchatelia kontaktujú poškodených, ktorí sú aktívni na inzertných portáloch. Takto prejavia záujem o ich ponúkaný tovar. Po tom ako zistia, že ich inzerát je stále aktuálny, ponúknu im spôsob ,,jednoduchého zaplatenia“. Poškodené osoby sú následne kontaktované podvodníkmi za účelom kúpy s tým, že im peniaze pošlú na ich platobnú kartu. Majú tak urobiť prostredníctvom zaslaného linku. Po otvorení linku poškodení za účelom získania dohodnutej sumy vyplnia na uvedenej stránke všetky údaje zo svojej platobnej karte, vrátane bezpečnostného kódu a taktiež sms kódu, ktorý im príde z banky. Platby sú ihneď zrealizované a tak poškodené osoby prichádzajú o svoje peniaze.

Väčšinou sa jedná o rôzne telefónne čísla, ktoré väčšinou nie sú registrované na území Slovenskej republiky a tiež môže ísť o anonymný dobíjací predplatený systém bez uvedenia konkrétneho užívateľa (Česká republika, Poľsko, Rusko), pričom bankové účty, na ktoré predmetné podvodné platby odchádzajú sú vo väčšine prípadov tiež mimo územia SR (Francúzsko, Rusko, Poľsko ). Neplatí to však vo všetkých prípadoch. Aj tu vedia podvodníci číslo sfalšovať na slovenské, že človek nemá toto podozrenie, prípadne sa vydávajú za známu spoločnosť a vedia jej logo a vizuál emailu takmer dokonale napodobniť.

Taktiež evidujeme aj falošné e–mailové schránky, prostredníctvom ktorých podvodníci kontaktujú poškodených. Podvodníci často uvádzajú, že potrebujú rýchlo poskytnúť údaje, lebo telefonujú so svojím bankárom, a ten zabezpečí poslanie peňazí.

Veľmi dôležité je si uvedomiť, že ak podvodník tvrdí, že chce poslať peniaze, nepotrebuje na to bezpečnostné prvky, ako sú údaje platobnej karty či potvrdzovací kód z SMS a ePIN-u.

V prípade, že od poškodeného tieto bezpečnostné kódy žiada, nepôjde o poslanie peňazí na kartu!

Zdroj: TS Policajného zboru v Bratislave

  

 

 

 

 

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.