Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Občiansky preukaz bez tváre

Dátum: 23.08.2021
Autor: Admin
Počet videní: 1625
Občiansky preukaz bez tváre

Preukaz bez fotky je takmer totožný s klasickým dokladom totožnosti. Je však bez podpisu i bez fotky. Použiť sa dá len pre účely e-zdravia.

V najbližších mesiacoch buďte v strehu. Poštári a poštárky státisícom Slovákov doručia zásielku s novým občianskym preukazom - bude však bez fotografie. Zisťovali sme, pre koho je a na čo bude slúžiť.

Ministerstvo vnútra ho posiela automaticky ľuďom, ktorí nemajú doklad s elektronickým čipom - teda Slovákom nad 65 a do 15 rokov. Zásielku podľa rezortu dostane do začiatku budúceho roka približne 1,3 milióna ľudí.

Zhruba 900-tisíc mladých pred 15. rokom života a niečo vyše 400-tisíc občanov starších ako 65 rokov.

„Tieto zásielky sú doručované ako doporučené zásielky, ak adresát nie je na adrese trvalého pobytu, do schránky dostane oznámenie o uložení zásielky a môže si ju vyzdvihnúť na najbližšej pošte," pridáva detaily Iveta Dorčáková, hovorkyňa Slovenskej pošty.

Ak to nestihnete, preukaz nájdete na oddelení dokladov policajného zboru v mieste trvalého bydliska.

Občiansky bez fotky súvisí s projektom elektronického zdravotníctva - použijete ho u lekára, pri výbere liekov či pre prístup k zdravotnej dokumentácii v prípade, že nemáte doklad s čipom. Doteraz ste sa mohli preukázať aj starším občianskym alebo preukazom zdravotnej poisťovne. Od nového roka ale podľa Národného centra zdravotníckych informácií prídu zmeny.

Preukaz bez fotky je takmer totožný s klasickým dokladom totožnosti. Je však bez podpisu i bez fotky. Použiť sa dá len pre účely e-zdravia.

Doklad bez tváre bude mladým do 15 rokov platiť 15 rokov, resp. do vydania štandardného občianskeho s fotkou pri dovŕšení 15 rokov. Na jeho platnosť nebude mať vplyv ani vydanie občianskeho preukazu pre účel cestovania - môže byť držiteľom oboch dokladov. Rovnaký čas bude platiť i u starších Slovákov.

A ešte jedna informácia k platnosti takýchto občianskych preukazov bez tváre pre ľudí nad 65 rokov. Ak sa skončí platnosť vášho klasického občianskeho preukazu a budete si vybavovať nový, pri jeho prevzatí ten bez tváre iba odovzdáte.

Zdroj. TV noviny

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.