Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Šikana na školách

VIDEO
Dátum: 02.02.2022
Autor: Veronika Mrvová
Počet videní: 700
Šikana na školách

Ako postupovať?

Ako naše deti trávia voľný čas? Nie je téma šikany aj ich problémom? 

Aj v naších školách sa vyskytujú napäté sytuácia. Zatiaľ sa ich vždy podarilo vyriešiť. Riaditeľ ZŠ P. Horova pripomína, že sa pokúšajú predchádzať šikane. Podľa zákona majú školy povinnosť prechádzať tomuto správaniu. Tiredny učitelia si sledujú vlastné kolektívy. Túto problematiku preberajú so žiakmi na triednických hodinách. Pokial škola zbadá náznaky šikany, predvolávajú si rodičov žiakov na výchovnékomisie. Toto sa deje na týždennej báze. Pokial sa škole nepodarí riešiť situáciu s rodičmi, vzniká povinnosť to riešiť cez sociálnu kuratelu. 

Podobný postup rieši aj ZŠ I. Bukovčana. Na riešenie situácie má základná škola špeciálnu pedagogičku a výchovnú poradkyňu. 

K predchádzaniu vzniku šikany je veľmi dobré, ak má dieťa nejaký koníček, ktorý ho nauči disciplíne. Ako príklad takéhoto hobby môže byť box. 

Aj rodič môže spozorovať signály, ktoré napovedajú, že ich dieťa má v škole problé. Sú to zmena správania, časté nevoľnosti pred odchodom do školy, zhoršenie známok, či ventilovanie sa agresívnym správaním voči súrodencom. Najprv skúste problém riešiť s rodičom druhého dieťaťa. Ak vám táto metóda nepomôže, môžete upovedomiť školu. Pokial má dieťa stopy fyzického násilia, môžete podať tresné oznámenie. V každom prípade buďte dieťaťu oporou a nezkĺznite do prílišnej ľutosti, ale skôr sa ho snažte posmeliť a zapracovať a jeho sebavedomí. 

Video

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.