Významné slovenské fosílie na poštových známkach

nájdené na Devínskej Kobyle
Devínska Kobyla je najvýznamnejšou paleontologickou lokalitou nie len na Slovensku
Významnou je aj v Európe a v niektorých ohľadoch aj na svete. Okrem všeobecne známeho Sandbergu, patrí medzi významné lokality aj Bonanza. Nachádza sa na severnom okraji Devínskej Kobyly, medzi Dúbravkou a Devínskou Novou Vsou.
Bonanza
Táto oblasť predstavuje trhlina v druhohorných vápencoch, ktorá je vyplnená morskými sedimentami mladších treťohôr. Z náleziska boli opísané nálezy vzácnej fauny a flóry morských a suchozemských stavovcov.
Našiel sa tuleň
Jedným zo živočíchov obývajúcich toto prostredie bol tuleň Devinophoca claytoni. Z evolučného hľadiska predstavuje veľmi významný element reprezentujúci primitívnu skupinu tuleňov, ktorá je považovaná za predchodcov všetkých dnešných tuleňov s pôvodom na Devínskej Kobyle.
Umelecká rekonštrukcia tuleňa Devinophoca claytoni. Suchý pastel, autor Ivana Koubová Zdroj: archív I. Koubovej. Zdroj: Ústav vied o Zemi SAV v.v.i.
Tento významný endemický druh má potvrdený výskyt len na Devínskej Kobyle v lokalite Bonzana. Na základe morfológie lepky sa predpokladá, že sa živil mäkkýšmi a kôrovcami. Fosília holotypovej lebky tuleňa je uložená v zbierkach Slovenského národného múzea - Prírodovedného múzea v Bratislave a patrí medzi najvzácnejšie paleontologické zbierkové položky.
Poštová filatelistická služba (POFIS) sa na základe námetu od Ústavu vied o Zemi SAV, po prerokovaní a schválení známkovou komisiou, rozhodla zobraziť výnimočný nález na poštovej známke s nominálnou hodnotou 0,75 €.
Inaugurácia poštovej známky v SNM - Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku, v Devínskej Novej Vsi
Malej slávnosti sa zúčastnili okrem zástupcov organizátorov zo Slovenskej pošty, Zväzu slovenských filatelistov, múzeí, Mestskej časti Devínska Nová Ves, filatelistických klubov, Ústavu vied o Zemi SAV, Geoparku Malé Karpaty a Paleoklubu aj tí, ktorí stáli za nálezom tulenej lebky – objaviteľ Štefan Meszároš a spoluautor odborného opisu lokality a nálezu – emeritný profesor Peter Holec z Prírodovedeckej fakulty UK. Prítomní účastníci z radov filatelistov radi využili možnosť získať podpis aj od autorov známok – autora výtvarného návrhu známok a hárčeka – akad. mal. Karola Felixa, rytca známok a hárčeka – Františka Horniaka a autora inauguračnej pečiatky Adriana Ferdu. Inaugurácie sa zúčastnila aj odborná pracovníčka z Ústavu vied o Zemi SAV – Ivana Koubová, ktorá je aj vynikajúcou ilustrátorkou. Jej rekonštrukcie paleoprostredia pobrežia a mora v oblasti Devínskej Kobyly boli použité na špeciálnych pohľadniciach – carte maximum.
Komentáre
Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.