Devínska Nová Ves
Váš nákup môžete dokončiť na tomto mieste. Doručenie kuriérom za 2,99 € do 10 dní.
Výprázdniť košík

Historické objekty

Kostol Ducha Svätého 

Kamenný renesančný kostol, pôvodne so šindľovou strechou a  dreveným chórom, bol postavený v  čase chorvátskej kolonizácie okolo roku 1580. V roku 1963 bol kostol uznaný za kultúrnu pamiatku spolu s krstiteľnicou. Toto patrocínium bolo základom pre vytvorenie obecného erbu. 

Vila Košťálová – Brixov dom (Novoveská 17)

Vilu z prelomu 19. a 20. storočia postavil Jozef Zavadil, ktorý bol rakúskym ministrom pôšt a svoj dôchodkový vek trávil v Devínskej Novej Vsi. Bol zberateľom skamenelín a archeologických predmetov a v roku 1926 objaviteľom najväčšieho slovansko-avarského pohrebiska v strednej Európe. Vila do roku 2001 chátrala. Dnes slúži ako sídlo starostu a obradná sieň. V minulosti bol jej súčasťou aj veľkolepý platanový park, ktorý bol na prelome 50. a 60. rokov zničený pre stavbu prvej materskej školy v obci, v ktorej sa toho času nachádza budova Miestneho úradu.

Mýtnica - budova bývalej radnice (Istrijská 49)

Klasicistická, pôvodne prízemná budova bola postavená okolo roku 1771. Miestni obyvatelia ju poznajú pod názvom Mýtnica. Išlo o „tridsiatkovú“ stanicu, ktorá slúžila ako colný úrad medzi Uhorskom a Rakúskom, kde vyberali z prevážaného tovaru poplatok v naturáliách takzvaný „tridsiatok". Neskôr budova slúžila ako obytný dom, žandárska stanica, obchod so zmiešaným tovarom, klub mládeže, miestna knižnica a miestny úrad. Dnes v budove sídli mestskou časťou zriadené Ekocentrum a Turistická informačná kancelária Bratislava-Devínska Nová Ves.

Stavba Obecnej ľudovej školy (Charkovská 1) 

Škola bola postavená v roku 1926, keď kapacitou nepostačovala pôvodná škola v obci. Architektom projektu bol významný slovenský architekt Michal Milan Harminc. Spočiatku bola otvorená ako Obecná škola Masarykova.  V roku 1941 sa vplyvom spoločenských udalostí premenovala na Rímskokatolícku ľudovú školu. Od roku 2020 sa do opustenej budovy presťahovalo aj so svojou bohatou expozíciou Múzeum školstva a pedagogiky.

Najstarší sedliacky dom

Je príkladom prvých stavieb ľudových domov, ktoré pochádzajú z 18. storočia. Prvý stavebný materiál, ktorý sa používal pri stavbe, bolo drevo, murované boli iba komíny. Typický sedliacky dom pozostával z obytnej časti, kuchyne, komory, maštalí, stajní, chlievov a stodôl. Nachádza sa na Nám. 6. apríla. 

Tradičná slovenská krčma z minulého storočia - Hostinec U Michala

Budova bola postavená začiatkom 20. storočia a prebudovaná po 2. svetovej vojne, keď priestory boli rozšírené o prístavby z východnej strany a do dvora. V tejto budove bolo pôvodne potravinové družstvo s vlastným obchodom. Dnes sa v nej nachádza pohostinstvo, ktoré svojím zariadením a prístupom ku gastronómií predstavuje skanzen klasickej slovenskej krčmy z minulého storočia. Pristavaná časť s vchodom z Hradištnej je kultúrnym centrom.  

Marcheggské mosty 

Marcheggské mosty tvorí sústava piatich premostení železnice nad riekou Morava. Sú súčasťou pôvodnej železničnej sústavy mostov vedúcich cez územie Devínskej Novej Vsi, z ktorých päť  je priamo prepojených s Marcheggom. Preto aj nesú názov Marcheggské mosty. Postavené boli v roku 1848 a bola po nich daná do prevádzky železnica Viedeň – Bratislava.  Mohutné tehlové oblúky pôsobia ešte aj v dnešnej dobe monumentálne a Marcheggské mosty patria dodnes k najkrajším slovenským mostom.

Drevený most z 18. storočia 

Stál na mieste, kadiaľ dnes vedie Cyklomost slobody. Pôvodný drevený most nechal postaviť Přemysl Otakar II. Najpresnejšie údaje o jeho prestavbe a výstavbe sú z roku 1771. Most bol počas svojej existencie niekoľkokrát zničený. V roku 1866 bol zničený v Prusko-Rakúskej vojne ustupujúcou rakúskou armádou. Nasledovala jeho rekonštrukcia, ktorá bola dokončená v roku 1868. Definitívne zničený bol až v 2. svetovej vojne. Nad miestom, kde pôvodne stál drevený most, vedie dnes jedna z najznámejších atrakcií Bratislavy – Cyklomost. slobody, ktorý spája Devínsku Novú Ves so zámkom Schloss Hof. 

Bunkre 

Bunkre, nachádzajúce sa na území Devínskej Novej Vsi, sa začali stavať v tridsiatych rokoch 20. storočia. Boli postavené ako súčasť plánovanej obrannej línie postavenej na hranici medzi Rakúskom a Československom. V roku 1938 bolo na území Československa vybudovaných spolu 5832 takýchto bunkrov, pričom cena jedného bunkru v tom čase bola 60 tis. Kčs. Československá armáda však bunkre nikdy nepoužila, lebo vojna sa už vtedy viedla pohyblivým systémom za pomoci tankov.  Dodnes ich zostalo zachovaných celkovo jedenásť.

 

Rezervácia termínu úkonu na miestnom úrade

Najbližší voľný termín: 16.4.2021
Rezervovať termín

MOM Hradištná 43, Istra Centrum, apríl 2021

Najbližší voľný termín: 16.4.2021
Rezervovať termín

Doplnené rezervácie v OM IC pre Devínskonovovešťanov

Najbližší voľný termín: 17.4.2021
Rezervovať termín

Budte prvý a pridajte inzerát

Pridanie inzerátu

Stiahnite si mobilnú aplikáciu
a majte všetky informácie vždy po ruke

Stiahnuť pre Android Stiahnuť pre IOS

Facebook

Odber noviniek