Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Cyklomost slobody je zatvorený. Pre nezodpovedného vodiča kamióna župa preveruje statiku

Dátum: 02.07.2020
Autor: Devínska Nová Ves
Počet videní: 1537
Cyklomost slobody je zatvorený. Pre nezodpovedného vodiča kamióna župa preveruje statiku

Zatvorený tak bude do odvolania.

Bratislavský samosprávny kraj dnes uzavrel Cyklomost slobody v Devínskej Novej Vsi. Dôvodom je kamión, ktorý sa po ňom previezol v stredu v ranných hodinách. Nakoľko cyklomost nebol stavaný pre takýto druh ťažkej dopravy, musí sa podrobiť diagnostickej skúške, či neprišlo k jeho poškodeniu, či porušeniu statiky. Zatvorený tak bude do odvolania.

„S kamiónom jazdiť po cyklomoste je absurdné a trestuhodné. Vodič ohrozil seba, životy iných aj statiku mosta. Mohol poškodiť dôležitý spojovací článok regionálnej siete rakúskych a slovenských cyklotrás, využívaný cyklistami, pešími turistami, ako aj záchrannými zložkami. Takéto konanie je neakceptovateľné a verím, že bude vyvodená zodpovednosť,“ zdôraznil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Do zákazu vošiel kamión so slovenskou evidenčnou značkou včera v ranných hodinách z rakúskej strany, kde chýbali zákazové značky. Zastavili ho až zábrany v Devínskej Novej Vsi. Následne teda musel kamión celým cyklomostom cúvať naspäť.

Celá udalosť sa udiala len polhodinu predtým ako sa na Cyklomoste slobody stretol bratislavský župan Juraj Droba s krajinským radcom Dolného Rakúska Martinom Eichtingerom. Išlo o symbolické stretnutie a podanie si rúk na štátnej hranici, priamo nad riekou Morava, vyjadrujúce spoluprácu a partnerstvo medzi Bratislavským samosprávnym krajom a Dolným Rakúskom.

Správca cyklomosta, Regionálne cesty Bratislava (RCB), musí aktuálne vykonať jeho diagnostiku, aby zistil, či neprišlo k porušeniu statiky alebo prípadnému poškodeniu jeho častí, nakoľko bol konštruovaný na nosnosť maximálne pre záchranné zložky, teda sanitky či hasičské autá.  Až po dokončení a vyhodnotení, že cyklomost je bezpečný, sa môžu naň vrátiť peší aj cyklisti.

Celým prípadom sa už zaoberá príslušný útvar Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave IV. Incident vyšetruje ako podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti. Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa podala aj mestská časť Bratislava – Devínska Nová Ves. Na základe výsledkov vyšetrovania a určenia vinníka, bude BSK uplatňovať nárok na uhradenie nákladov v súvislosti s diagnostikou, či prípadnými opravami cyklomosta.

 

Zdroj: BSK