Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

O mestskej časti

Devínska Nová Ves leží medzi 38 a 39 stupňom severnej šírky a 17 stupňom východnej dĺžky. Nachádza sa 15 km severozápadne od centra Bratislavy. Je súčasťou hlavného mesta, ale zároveň leží „za horami“ čo ju oddeľuje od hlavného mesta. Rozprestiera sa na okraji Záhorskej nížiny a na úpätí Devínskej Kobyly. Je obklopená prírodnými krásami a nájdeme tu množstvo kultúrnych pamiatok.

Názov Devínska Nová Ves sa stal oficiálny až v roku 1845. Osídlenie Devínskej Novej Vsi je veľmi staré, siaha najmenej do mladšej doby kamennej. Našli sa tu predmety pochádzajúce z bronzovej aj zo železnej doby. Jej územie bolo súčasťou veľkej Moravy so slovanským obyvateľstvom. Jazykovedci datujú vznik obce do 14 storočia.

Prvá zmienka o Devínskej Novej Vsi pochádza približne z roku 1451 ako „Nová Ves“. V roku 1918, po skončení prvej svetovej vojny sa Devínska Nová Ves stala miestom bojov o Bratislavu medzi česko-slovenskou a maďarskou armádou. 31. decembra 1918 sa stala Bratislava a obce v jej blízkosti súčasťou prvej Česko-slovenskej republiky. V roku 1928 sa začlenila do okresu Bratislava. V roku 1948 sa Devínska Nová Ves ocitla na rozhraní dvoch politických systémov Bola miestom z ktorého sa dalo utiecť do susedného Rakúska prebrodením sa cez rieku Moravu. Keď sa v roku 1955 európsky kontinent rozdelil ostnatým drôtom, železná opona sa tiahla priamo cez Devínsku Novú Ves popri rieke Morava. Kvôli tomu bola Devínska Nová Ves odsúdená na zánik. Obyvatelia museli mať špeciálne identifikačné kartičky a povolenie o vstup do pohraničnej oblasti.

 V roku 1960 sa stala súčasťou okresu Bratislava-okolie a neskôr z dôvodu, že takmer 90 % obyvateľov pracovalo v Bratislave, sa 1. januára 1972 stala súčasťou Bratislavy, štvrtého obvodu (týmto dňom zanikol okres Bratislava-okolie).

V Devínskej Novej Vsi sa nachádza množstvo prírodných a kultúrnych krás, ktoré z nej robia zaujímavé miesto z hľadiska cestovného ruchu. Jedným z najznámejších miest, ktoré sa oplatí navštíviť je Devínska Kobyla s časťou Sandberg s pestrou faunou a flórou.

Devínsku Novú Ves odporúčame spoznávať tiež z chrbta bicykla, ktorý si môžete požičať v našom Ekocentre. Devínskou vedú viaceré cyklotrasy. Možnosti cyklistiky nedávno rozšíril aj Cyklo - most Slobody vybudovaný v roku 2013, ktorý prepája Devínsku Novú Ves s dedinkou Schlosshof v Rakúsku.

Z kultúrnych pamiatok odporúčame navštíviť Múzeum kultúry Chorvátov  a múzeum starej Devínskej.

Devínska Nová Ves sa pýši viacerými turistickými trasami. Cez Devínsku Kobylu a Dúbravskú hlavicu je možné dostať sa do Dúbravky, Devína a Karlovej Vsi. Opačným smerom sa dostanete na Záhorie do Marianky, Borinky a Stupavy.

V Devínskej Novej Vsi sa nachádza výborná občianska vybavenosť, ktorá z nej robí ideálne miestom na bývanie v lone prírody.