Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Náučné chodníky a cyklotrasy

Náučný chodník Nivou Moravy (Moravská cyklistická cesta – 79 km)

Devín – Devínska Nová Ves – Devínske jazero – Vysoká pri Morave – Záhorská Ves – Suchohrad – Gajary – Malé Leváre – Veľké Leváre – Moravský sv. Ján a Sekule – trasa vedie od sútoku Dunaja a Moravy, cez Vysokú pri Morave – Záhorskú Ves – Gajary – Malé Leváre – až po Moravský sv. Ján – je dlhá 79 km a má 39 náučných tabúľ. Chodník je vhodný aj na pešiu turistiku a in-line korčuľovanie 

Trasa južným Záhorím

Devín – Devínska Nová Ves – Devínske jazero – Zohor – Láb – Plavecký Štvrtok – Malacky – Jakubov – Záhorská Ves – Vysoká pri Morave – Devínska Nová Ves – Devín 

Cyklomost slobody

Otvorili ho v roku 2012. Lávka ponad Moravu, ktorá slúži cyklistom a peším turistom, je dlhá 955 m a  vedie cez štátnu hranicu do  Rakúska. Spája tak donedávna rozdelenú Európu. Oceľová mostná konštrukcia má 525 metrov. Viac o Cyklomoste slobody sa dočítate tu

Náučný chodník

Náučný chodník sa začína pred jednou z najzaujímavejších časí rezervácie – pieskovým odkryvom Pieskovec. Nachádza sa na juhozápadnom svahu Devínskej Kobyly nad ulicou Slovinec. Od jarných mesiacov v jeho stenách hniezdia kolónie pestrofarebných včelárikov zlatých, pripomínajúcich na prvý pohľad papagáje. V okolí kvitnú zlatožlté hlaváčiky jarné a rôznofarebné kosatce nízke. Pieskovec je ale predovšetkým známy ako svetoznáma lokalita treťohorných skamenelín. Z vyše 350 rôznych druhov fosílnych (skamenených) organizmov, ktoré tu žili pred 16. – 14. miliónmi rokov, sa našli zuby žralokov, stavce veľrýb, či kosti opíc. Medzi najvzácnejšie nálezy patria zuby Dryopiteka, ktorý sa zaraďuje k predchodcom dnešných ľudoopov (šimpanz, gorila, orangutan).

Neďaleký Waitov lom slúžil v minulosti ako vápenka. Získaný vápenec sa potom exportoval do Rakúska a Talianska alebo sa využíval na spevňovanie brehov rieky Moravy. Dnes má Waitov lom iné poslanie – „chráni“ najväčšie skvosty našej kveteny – vstavače (rod Orchis) a je domovom pre viaceré druhy vtákov.

Za zmienku stoja aj ďalšie tri chránené územia, a hoci zákon do nich vstup neumožňuje, môžete ich obdivovať z priľahlých ciest a chodníkov. V odľahlejšej severnej časti Devínskej Kobyly nad sídliskom v Devínskej Novej Vsi nájdete prírodnú rezerváciu Štokeravská vápenka. Opustené lomy bývalej vápenky sú dnes významnou archeologickou lokalitou s rozlohou okolo 13 ha. Ukrývajú v sebe rôzne geologické útvary a unikátne nálezy skamenelín. Podobne ako vo Waitovom lome, aj tu rastú niektoré krásne vstavače, spomedzi ktorých jazýčkovec jadranský je jedným z najvzácnejších druhov strednej Európy.

Na opačnom konci Devínskej Kobyly, v jej južnej časti nad cestou do Devína, sa ukrýva ďalšia vzácna lokalita. Prírodná rezervácia Fialková dolina bola vyhlásená v roku 1993 za účelom ochrany kriticky ohrozených druhov vstavačovitých rastlín. Má ráz miniatúrneho kaňonu s rozlohou približne 20 ha.

Na kvetenu bohatá je i ďalšia významná, ale taktiež zo zákona neprístupná lokalita v susedstve Fialkovej doliny. PP Devínska lesostep je síce rozlohou menšie, ale nie menej zaujímavé územie. Jej strmé svahy môžete dobre vidieť od cesty spájajúcej mestské časti Karlova Ves a Devín.

Ak ste na potulkách Devínskou Kobylou niektoré druhy na pohľad známych stromov a krov nespoznali a radi by ste sa ich naučili, zavítajte niekedy do Dendroparku pod Devínskou Kobylou. Je tam pre vás vytvorená náučná lokalita s tabuľami, ktoré vám predstavia niektoré z pôvodných druhov stromov a krov Devínskej Kobyly. Dendropark sa rozprestiera na približne 150 ároch na severnom svahu Devínskej Kobyly nad sídliskom Podhorské v Devínskej Novej Vsi.

Medzi zaujímavé zoologické, botanické a geologické lokality v bezprostrednom okolí patrí aj Národná prírodná pamiatka (NPP) Devínska hradná skala. Na hradnom brale nad sútokom Dunaja a Moravy môžete pri troche šťastia v zimných mesiacoch spozorovať u nás vzácneho murárika červenokrídleho, bežne tu však hniezdia kavky a sokol myšiar.

Ak nechcete zabudnúť ani na kamennú prírodu Devínskej Kobyly, navštívte malé Geologické múzeum v prírode. Nájdete ho neďaleko cintorína v Devíne v priestore bývalého kameňolomu.

Niektorí možno dáte prednosť spoznávaniu prírody popri brehu rieky Morava. Ani tu neostanete sklamaní. Pri rieke začína územie nadobúdať úplne iný charakter. Plochá, ale rôznorodá krajina Záhorskej nížiny, sa skladá z nivy Moravy a Novoveskej plošiny. Veľká časť záplavového územia patrí pod správu CHKO Záhorie. Záplavové územie – niva Moravy si vďaka dlhoročnému zákazu vstupu (1951 – 1989 po pád železnej opony) v minulosti zachovalo svoj prirodzený ráz. Vďaka jeho „zakonzervovaniu“ tu dnes môžeme obdivovať zvyšky pôvodných lužných lesov, mŕtve ramená a najväčší komplex vlhkých lúk v strednej Európe, zaradený do zoznamu medzinárodne významných mokradí (Ramsarská lokalita). Z bohatého druhového zloženia vlhkých lúk určite neprehliadnete hojne zastúpený fialový plamienok celistvolistý, modrastý kosatec sibírsky či snežienke podobnú dobre známu bleduľu letnú. O dôležitosti územia svedčí aj jeho zaradenie medzi Európsky významné vtáčie územia (VVÚ Morava) a Medzinárodne významné vtáčie lokality (International Bird Area). Spomedzi vtačích obyvateľov nivy Moravy určite spoznáte bociana bieleho, niektorí možno aj menej známeho celosvetovo ohrozeného chrapkáča poľného alebo v zime tiahnuce žeriavy popolavé. Neoddeliteľnou súčasťou tejto oblasti je aj náš najväčší hlodavec bobor vodný, ktorého populácii sa v poslednej dobe veľmi darí.

Ak dostanete chuť v peknom počasí vyraziť na bicykle do prírody, ponúkame vám výlet po náučnom chodníku Nivou Moravy. Jeho trasa siaha od sútoku Dunaja a Moravy spod Hradu Devín až po Moravský sv. Ján. S dĺžkou 80 km patrí medzi najdlhšie náučné chodníky na Slovensku a ponúka nevšedný zážitok prírodou v každom ročnom období.

Obmedzenia vstupu do chránených území a pohybu v nich

Treba však upozorniť, že z dôvodu, že na týchto lokalitách ako chránených územiach platí 4. až 5. stupeň ochrany, pohyb v nich je týmto obmedzený. Neznamená to však, že ich nemôžete navštíviť, no treba využívať len chodníky, ktoré sú označené turistickou značkou a len na ten účel, na ktorý sú zriadené (t. j. bicyklom sa môže ísť len po cyklochodníku, ktorý napríklad cez Devínsku Kobylu nevedie, cez nivu Moravy však áno). Osobitne treba upozorniť na lokalitu Pieskovec (Sandberg), ku ktorej je vstup tiež zakázaný (nevedie tam žiadny oficiálne označený chodník). Je tomu tak nielen z dôvodu ochrany lokality, ale aj ochrany života a zdravia ľudí, pretože hornina je nestabilná a neustále hrozí zosuv. Podrobnosti o tom, čo sa v chránených územiach smie a čo nie, nájdete v zákone 

O ochrane prírody a krajiny 543/2002 Z.z.

------------------------------------------------------

Bližšie informácie vám poskytne:

Turistická Informačná Kancelária Devínska Nová Ves
Istrijská 49, 841 07 Bratislava
tel./fax.: 02/6477 0260, mobil: 0917 164 215
 
 

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
CYKLOTABULA Veľkosť: 5.41 MB Formát: pdf Dátum: 15.6.2020