Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Cyklomost slobody

Cyklomost slobody je most vedúci ponad rieku Morava. Spája jej slovenský a rakúsky breh a vytvára tak prepojenie už existujúcich cyklotrás. Most vznikol na trase pôvodného mostu vybudovaného z roku 1771 za čias vlády Márie Terézie. Otvorený bol 22. septembra 2012.

Jeho názov bol vytvorený ako prejav úcty pre obete režimu, ktoré sa snažili prejsť hranicou.Pôvodný názov, ktorý vyhral v ankete obyvateľov, bol Most Chucka Norrisa, avšak rakúska strana s týmto názvom nesúhlasila.

Pod mostom sa nachádza kúsok pôvodného ostnatého drôtu vedúceho medzi Slovenskom a Rakúskom pred pádom Železnej opony.

Z celkovej dĺžky lávky 955 metrov tvorí oceľová mostná konštrukcia 525 metrov, šírka lávky je 4 metre, čo umožňuje prejazd vozidiel záchranných zložiek. Cyklisti pri jazde mostom prekonajú výškový rozdiel 7 metrov.

Projekt cyklomosta bol spolufinancovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007 – 2013. Autorom konštrukcie je Ing. arch. Milan Beláček. Most sa nachádza vo výške 21,5 metra nad riekou Morava a 12,3 metra nad zemou. Hmotnosť oceľovej konštrukcie mosta je 593 ton. Podľa štatistík kraja prejde cez most denne v priemere 170 chodcov a 120 cyklistov. Najfrekventova­nejším dňom je nedeľa.