Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Múzeum starej Devínskej

Vzniklo v rámci komplexnej revitalizácie historickej časti obce zrekonštruovaním schátranej budovy bývalej pekárne a hostinca Furmanka. Je v tesnej blízkosti Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku na Istrijskej ulici.

Na južnej strane budovy múzea dominuje z diaľky viditeľný biely štít s trojuholníkovým oknom, v ktorom sa vyníma silueta erbu obce – biela holubica, oddychujúca na hornom ramene rovnoramenného kríža. Tento kríž sa používa v heraldike, je známy aj pod názvom Cross-Pattee. Pod ním je grafické znázornenie mapy obce z roku 1880.

Objekt sa nachádza v tesnej blízkosti Slovenského národného múzea – Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku.

Vo vnútorných priestoroch je výstavná sieň i dobová izba s ukážkou pôvodného zariadenia. 

Objekt sa nachádza v tesnej blízkosti Slovenského národného múzea–Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku.

Vo vnútorných priestoroch je výstavná sieň i dobová izba s ukážkou pôvodného zariadenia. 

Múzeum pre návštevníkov ponúka stálu expozíciu Dejiny a kultúra Chorvátov v Devínskej Novej Vsi, ktorá odráža niekdajší život v tejto obci, s dôrazom na 19. a 20. storočie.

Je rozdelená do tematických blokov: história, odievanie, duchovný život a cirkev, regrúti, práca a remeslá. Väčšiu časť expozície tvoria zbierkové predmety SNM-MKCHS, pochádzajúce z Devínskej Novej Vsi. Iné sú zapožičané od miestnych obyvateľov, mestskej časti a farnosti v Devínskej Novej Vsi.

Obnovená budova je prístupná verejnosti od 20. júna 2015 ako Múzeum starej Devínskej, ktoré prevádzkuje Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku.