Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Rekonštrukcia Račianskeho mýta

Dátum: 09.08.2021
Autor: Jana Vedejová
Počet videní: 1329
Rekonštrukcia Račianskeho mýta

Magistrát s Dopravným podnikom Bratislava spúšťa rekonštrukciu Račianskeho mýta.

Rozšírené nástupiská a ostrovčeky, bezbariérový prístup a nové prístrešky.

Jeden z najfrekventovanejších prestupných uzlov v Bratislave sa stane bezpečnejším a komfortnejším pre všetkých účastníkov cestnej premávky. Práce na čiastočnej obnove križovatky spúšťa hlavné mesto a Dopravný podnik Bratislava (DPB) už v utorok 10. 8. 2021.

V rámci rekonštrukcie Račianskeho mýta budú rozšírené nástupiská na električkových zastávkach zhruba o polovicu oproti súčasnosti a nástupné hrany budú zvýšené, vďaka čomu zdravotne znevýhodnení cestujúci získajú možnosť bezbariérového nástupu a výstupu do nízkopodlažných vozidiel. Zastávky budú nanovo vydláždené, doplnené ekologickým prístreškom so solárnym panelom a novým modulárnym označníkom.

Ostrovček pre peších, ktorí smerujú na Šancovú ulicu, sa zväčší takmer dvojnásobne, pričom sa znovu obnoví pravé odbočenie zo Šancovej na Račiansku ulicu. Zmenou prejde aj ostrovček na križovatke ulíc Radlinského a Legionárska. Počas rekonštrukcie tiež hlavné mesto a DPB debarierizujú priechody pre chodcov v úseku od Radlinského cez Legionársku, Šancovú až po Račiansku ulicu. Križovatky budú vybavené novými semaformi.

„Dôležitý dopravný uzol Račianske mýto bol dlhodobo v zlom stave a som rada, že už pristupujeme k jeho čiastočnej rekonštrukcii. Táto úprava prináša dočasné riešenie, vďaka ktorému sa vkrátkom čase stane Račianske mýto bezpečnejšie, komfortnejšie a bezbariérové pre chodcov a pre vodičov sa obnoví pravé odbočenie zo Šancovej ulice na Račiansku. Práce si budú vyžadovať čiastočné obmedzenia, preto vodičov a chodcov prosíme o trpezlivosť,“ povedala námestníčka primátora Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

„Jedna z najvyťaženejších križovatiek v Bratislave bola dlhodobo zanedbávaná a jej súčasný stav bol pre nás neakceptovateľný. Po preverení všetkých možností sme sa preto v spolupráci s Magistrátom Bratislavy pustili do okamžitej rekonštrukcie nástupíšť a ostrovčekov pre chodcov. Verím, že cestujúci ocenia bezpečne upravené zastávky a logicky vyriešené prvky verejného priestoru, vďaka ktorým križovatka zvládne aj väčší nápor cestujúcich, než doteraz,“ zdôraznil Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Práce budú realizované počas premávky MHD aj automobilovej dopravy. DPB ich rozdelil na dve etapy, pričom v prvej bude realizovaná rekonštrukcia polovice oboch nástupísk, smerom bližšie do centra a v druhej etape obnova opačnej strany nástupných ostrovčekov – bližšie do Rače. Električky budú v čase rekonštrukcie zastavovať na sprístupnených častiach nástupísk. K výluke príde len počas víkendov, a to 21. 8. – 22. 8. 2021 a 28. – 29. 8. 2021. V tomto čase zabezpečí DPB náhradnú autobusovú linku X3, ktorá bude premávať v úseku od zastávky „Blumentál“ po zastávku „Vozovňa Krasňany“. Ak budú práce postupovať podľa plánu, hotové by mali byť už koncom prázdnin.

Hlavné mesto a dopravný podnik pripravujú aj trvalé riešenie priestoru na Račianskom mýte, v rámci ktorého sa stanú zastávky integrovaným prestupným uzlom pre autobusy aj električky a okolie križovatky bude zrevitalizované.

Račianske mýto je jedným z najfrekventovanejších prestupných uzlov verejnej dopravy na Slovensku. Obsluhuje 16 liniek DPB a 8 regionálnych liniek, čo v praxi znamená takmer 2300 spojov denne, v špičke takmer 200 spojov za hodinu. Denne sa cez Račianske mýto prepraví zhruba 15 000 cestujúcich v električkách, spolu 35 000 v linkách DPB.

etapa-01

etapa-02

Racianske-myto

Zdroj. TS hl. mesta SR Bratislava

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.