Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Z víkendových Mestských bazárov sa stáva KOLO

Dátum: 07.09.2022
Autor: Veronika Mrvová
Počet videní: 1016
Z víkendových Mestských bazárov sa stáva KOLO

Myšlienka obľúbeného mestského bazáru zvyšuje úroveň

Bratislavské centrum opätovného použitia. Jeho súčasťou bude aj osvetový a kreatívny priestor so zameraním na environmentálne témy

 

Bratislavčania a Bratislavčanky navštívili v posledných dvoch rokoch päť Mestských bazárov, ktoré ušetrili hlavné mesto o desiatky ton potenciálneho odpadu. Spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu a.s. (OLO) v spolupráci s hlavným mestom posúva myšlienku obľúbeného Mestského bazára na vyššiu úroveň. Namiesto príležitostných víkendových podujatí vznikne stabilná prevádzka KOLO – Bratislavské centrum opätovného použitia, ktoré otvoríme už 8. októbra 2022, a to hneď vedľa centrály OLO. Zber nepotrebných, no stále funkčných vecí bude prebiehať počas celého mesiaca pred oficiálnym otvorením KOLO. Cieľom KOLO je minimalizovať vznik odpadu, podporiť cirkulárnu ekonomiku v Bratislave a vytvoriť osvetovo-kreatívny priestor pre všetkých, ktorým záleží na životnom prostredí.


Mestský bazár sa stáva súčasťou KOLO – Bratislavského centra opätovného použitia

 

Od októbra 2020 do júna 2022 zorganizovala mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu a.s. (OLO) v spolupráci s hlavným mestom päť kôl Mestských bazárov. Ich účelom bolo predchádzať vzniku odpadu, šetriť prírodné zdroje a vyzbierať časť finančných prostriedkov na vybudovanie stabilného KOLO – Bratislavského centra opätovného použitia. 

 

Bratislavčanky a Bratislavčania si z Mestských bazárov odniesli približne 35 000 použitých, no stále pekných a plne funkčných vecí. Hlavné mesto Slovenska tak ušetrilo viac ako 50 ton potenciálneho odpadu a na vybudovanie stabilného KOLO – Bratislavského centra opätovného použitia prispeli sumou prevyšujúcou 50 000 eur. KOLO vzniká aj vďaka záujmu návštevníkov o veci z druhej ruky.


KOLO bude najmä o kolovaní vecí, minimalizácii odpadu a aktívnom priestore pre ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí    


Centrum opätovného použitia alebo tzv. re-use centrum je miestom, kde dostávajú na jednej strane nepotrebné, no na druhej strane zachovalé a hodnotné predmety druhú šancu. Takéto veci sa nachádzajú aj v domácnostiach Bratislavy a často končia v nádobách na komunálny odpad, aj keď by nemuseli. Hlavným cieľom vytvorenia KOLO – Bratislavského centra opätovného použitia je minimalizovanie vzniku odpadu a podpora obehovej ekonomiky v Bratislave. 

„Otvorením KOLO posúvame Bratislavu na úroveň miest ako Helsinki, Mníchov či Viedeň, v ktorých má prevádzka re-use centier a podpora princípov cirkulárnej ekonomiky dlhodobú tradíciu. Vytvárame nielen stabilné centrum opätovného použitia, ale aj priestor otvorený všetkým, ktorí sa zaujímajú o udržateľnosť a ďalšie environmentálne témy. Chceme, aby sa z tohto miesta stal „hub” podobne zmýšľajúcich ľudí s úprimným záujmom o životné prostredie,” uvádza Ivan Sokáč, predseda predstavenstva spoločnosti OLO. Okrem predaja predmetov sa budú v jeho priestoroch organizovať aj edukačné a inšpiratívne podujatia či kreatívne workshopy. V blízkej budúcnosti plánujeme zriadiť aj prevádzku zdieľanej dielne na opravu použitých predmetov.

 

 

Kedy a kde sa KOLO otvára?

Podujatie Mestský bazár sa doposiaľ konalo v areáli Komunálneho podniku Bratislavy na Bazovej 8 len niekoľkokrát do roka. Teraz sa Mestský bazár stáva súčasťou stabilného KOLO – Bratislavského centra opätovného použitia. Verejnosť bude môcť získať veci z druhej ruky počas pracovných dní a v sobotu v priestore OC Korzo na adrese Pestovateľská 13, 821 04 Bratislava, hneď vedľa centrály OLO.

KOLO sa otvára už 8. októbra 2022. Otvorené bude 6 dní v týždni, a to v utorok až piatok od 10.00 do 18.00 a v sobotu a nedeľu od 10.00 do 17.00. V pondelok bude zatvorené.  

Priestor KOLO je rozľahlý a situovaný v blízkosti nákupných centier Avion a IKEA. KOLO - Bratislavské centrum opätovného použitia môže byť plnohodnotná a udržateľná alternatíva ku konvenčnému nakupovaniu. Priestory v OC Korzo sú prenajaté na 3 roky. V priebehu tohto obdobia OLO postaví vlastné centrum opätovného použitia v areáli na Ivanskej ceste.

Harmonogram zberu vecí určených na opätovné použitie prostredníctvom KOLO

Mesiac pred otvorením KOLO budú prebiehať zbery nepotrebných, no stále plne funkčných a pekných predmetov v rôznych mestských častiach Bratislavy, a to nasledovne:

 

Centrála OLO na Ivanskej ceste 22, od 7. septembra do 5. októbra 2022, každú stredu od 12:00 do 18:00, piatok a sobotu od 8:00 do 18:00

 

Karlova Ves a Dúbravka, parkovisko pod IUVENTOU, 13., 14. a 16. septembra 2022, od 12:00 do 18:00

 

Petržalka, zberný dvor, 19. septembra 2022, od 12:00 do 18:00

 

Lamač, parkovisko pri pošte na Malokarpatskom námestí, 20. septembra 2022, od 12:00 do 18:00

 

Záhorská Bystrica, zberný dvor, 21. a 22. septembra 2022, od 12:00 do 18:00

 

Petržalka, zberný dvor, 26. septembra 2022, od 12:00 do 18:00

 

Po otvorení 8. októbra 2022 budú mať obyvatelia hlavného mesta možnosť priniesť predmety priamo do KOLO, a to kedykoľvek počas otváracích hodín.  

 


Druhy predmetov, ktoré KOLO prijíma

 

Predmety určené na opätovné použitie musia byť čisté, zachovalé, funkčné a kompletné. KOLO prijíma:  
 
nečalúnený nábytok (nie nábytkové zostavy) ako stoly, stoličky, komody, poličky, rámy postelí (nie matrace), záhradný nábytok, knižnice, nočné stolíky, nábytok pre deti, atď. 

  

knihy, časopisy, CD a DVD 

 

spoločenské hry a hračky ako autíčka, autodráhy bábiky, figúrky, lopty, drevené hračky, skladačky, atď.  

 

 

detský sortiment ako kočíky, autosedačky, detské hojdačky, bazény, chodúľky, ohrady, sedačky na bicykel, nosiče, atď.  

 

kuchynské potreby (nie elektronické) ako taniere, poháre, príbor, džbány, misy, hrnce, panvice, strúhadlá, iné ako drevené náradie (kovové či plastové naberačky, metličky, liatinové platne), sklenené či plastové dózy na skladovanie potravín (s viečkami/vrchnákmi), SodaStream, Koťogo kávovar, atď.  

 

domáce a záhradkárske potreby (nie elektronické) ako skrutkovače, kladivá, vedrá, lopaty, lopatky, hrable, hrabličky, atď.  
 
kancelárske a školské potreby ako školské tašky, kompletné sady farbičiek či fixiek, prázdne zošity, farby, štetce, peračníky, vrecká na prezuvky, atď.  

 

chovateľské potreby ako prepravky na prevoz zvierat, koterce (bez matracov a čalúnenia), vôdzky, obojky, búdy, klietky, akváriá, atď.  

 

športové potreby ako zjazdárske lyže, bežky, topánky na bežky, lyžiarky, korčule (inline, kolieskové, na ľad,...), tenisové a bedmintonové rakety, sánky, boby, lopty, nafukovačky, činky, prilby na rôzne športy, atď. 

 

bicykle, kolobežky, odrážadlá, trojkolky, atď.  

 

hudobné nástroje (nie elektronické) ako strunové nástroje (gitary, ukulele,...), strunové nástroje, dychové nástroje, stojany, obaly na nástroje, atď.  

 

Druhy predmetov, ktoré KOLO neprijíma

 

Z hygienických, bezpečnostných a kapacitných dôvodov KOLO neprijíma tieto druhy použitých vecí:  

 
oblečenie a obuv 

 

čalúnený nábytok a nábytkové zostavy 

 

posteľné matrace, paplóny a deky 

 

elektrické a elektronické zariadenia 

 

drevené kuchynské vybavenie ako varechy, dosky na krájanie atď. 

 

zaváraninové poháre, fľaše na pitie, nádoby na prepravu a skladovanie potravín 

 

farby, čistiace prostriedky a chemikálie  

 

veci, ktoré spĺňajú svoju funkčnosť len ako súčasť celku ako napríklad kľučky na dvere, vodovodné batérie, súčiastky, náhradné diely atď. 

KOLO_vizual_fin.-1-2

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.