Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Vernisáž výstavy Tíšiny

Dátum: 06.12.2023
Autor: Veronika Mrvová
Počet videní: 536
3 min. čítania
Vernisáž výstavy Tíšiny

Autorom výstavy je Marta Földešová

SNM - múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku Vás srdečne pozýva na vernisáž výstavy Tíšiny

  • Kedy: vo štvrtok 7. decembra 2023 o 17:00 hod 

  • Kde: výstavná sieň múzea na Istrijskej ulici č. 68 

Výstava Tíšiny je pre verejnosť prístupná do 31. januára 2024

Výstava prostredníctvom čierno-bielych fotografií návštevníkom predstaví subjektívny pohľad autorky Marty Földešovej na lokalitu Devínskeho jazera a jeho priľahlých častí, ktorá je súčasťou mestskej časti Bratislavy - Devínskej Novej Vsi.

Vernisáž výstavy bude sprevádzať program

Na vernisáži výstavy Tíšiny vystúpi s kultúrnym programom Detský folklórny súbor Kobylka z Devínskej Novej Vsi.

Kto je Marta Földešová a ako vznikol tento projekt? 

Marta Földešová (1976) je rodinná, portrétna a dokumentárna fotografka. Od roku 1997 pracovala ako fotoreportérka pre slovenské tlačové médiá, v súčasnosti je na voľnej nohe. Svoje práce vystavovala doma aj v zahraničí.

Tíšiny sú akousi autorkinou fotografickou esejou, ktorá postupne vznikala počas troch rokov. Fotografie boli realizované tradičnou historickou kamerou a boli ocenené prvým miestom v kategórii Dlhodobý dokument v prestížnej fotografickej súťaži Slovak Press Photo 2023.

Kurátorom výstavy je slovenský dokumentárny fotograf Alan Hyža, ktorý vo svojom kurátorskom texte píše: „Fotografie Marty Földešovej sú obrazom ticha. Nenápadným a jemným spôsobom vytvára esej o krajine, o ktorej všetci vieme, ale vlastne ju vôbec nepoznáme. Je to pohľad do neznáma - do krajiny nehybnosti a mlčania, stojatých vôd, opadaného lístia a hmly. Klasickým spôsobom pracuje s drevenou kamerou na čierno-biely film. Vytvára obraz, ktorý je zamatový a ktorého sa chcete dotknúť. Niečo, čo sa dnes už len tak nevidí.“

PLAGAT_UPRAVENY