Prednášky v prírode
Exkurzie a prednášky v prírode
cieľová skupina: prvý a druhý stupeň ZŠ
dĺžka trvania: 60 min
cena: 2 eurá na dieťa (pedagóg má prednášku gratis)
Sandberg a skameneliny
Sandberg patrí medzi významné paleontologické lokality. Na tomto území sa našlo vyše 350 fosílnych nálezov. Exkurzia bude prebiehať na paleopieskovisku na Devínskej kobyle, kde si vysvetlíme, ako vznikali skameneliny a že Zem nevyzerala vždy tak ako dnes. Žiaci si budú môcť vyskúšať prácu paleontológov priamo v teréne.
Včeláriky na Sandbergu
Na pieskových terasách Sandbergu hniezdia naše najpestrejšie vtáky včeláriky zlaté (Merops apiaster). Včeláriky sú sťahovavé, zimujú až v Afrike a na svoje hniezdiská sa vracajú koncom apríla a začiatkom mája. Ich pozorovanie preto patrí medzi výlučne jarné či letné zážitky.
Bobor a lužný les
Vyberieme sa spolu do teritória bobra a naučíme sa ho rozoznávať od veľmi podobnej nutrie a ondatry. Povieme si zaujímavosti o tomto vodnom hlodavcovi a ukážeme si mäkký lužný les a obyvateľov, ktorí v ňou žijú. Vysvetlíme si dôležitosť jarných záplav a nevyhnutnosť mŕtveho dreva v lese.
Netopiere (Chiroptera)
Základné informácie o jediných lietajúcich cicavcoch. Vysvetlíme si ako funguje echolokácia a druhová ochrana netopierov. Predstavíme si niektoré z 28 na Slovensku žijúcich druhov.
Sovy (Strigiformes)
Základné informácie a druhová ochrana týchto výnimočných živočíchov. Predstavíme si a naučíme sa rozoznávať všetkých 10 druhov sov, ktoré hniezdia na Slovensku. Povieme si, prečo lietajú úplne potichu a ako dokážu otáčať hlavou až o 270 stupňov.
Ďatle (Piciformes)
Základné informácie o tejto skupine vtákov a všetky druhy, ktoré žijú na Slovensku od najväčšieho tesára čierneho až po najmenšieho ďatľa malého. Povieme si zaujímavosti z ich života a vysvetlíme si neuveriteľne komplikovaný komplex tlmičov v hlave, vďaka ktorému vydržia silné a rýchle údery zobákom.
Bociany (Ciconiidae)
Základné informácie o bocianovi bielom a jeho menej známom príbuznom bocianovi čiernom. Vysvetlíme si hlavné rozdiely medzi týmito dvoma druhmi a porozprávame sa o ich migrácii do Afriky a naspäť. Naučíme sa rozoznávať ich mláďatá a ukážeme si, kde všade dokážu zahniezdiť.
Hmyz (Insecta)
Základné informácie o tejto rôznorodej skupine bezstavovcov. Porozprávame si zaujímavosti z ich života, spôsoby rozmnožovania a starostlivosti o mláďatá. Predstavíme si mnohé druhy, s ktorými sa bežne stretávame vo voľnej prírode. Nebude chýbať ani rozdiel medzi dokonalou a nedokonalou premenou.
Ulitníky (Gastropoda)
Predstavíme si túto zaujímavú skupinu živočíchov a naučíme sa rozoznávať niektoré naše druhy. Vysvetlíme si, čo znamená pojem hermafrodit a ako sa ulitníky rozmnožujú.
Vajce
Pútavá prednáška o vajciach a vajíčkach v živočíšnej ríši. Rôzne veľkosti a tvary. Dozvieme sa, samica ktorého druhu je tou najstarostlivejšom matkou na svete.